Logotypy UE

Lekeu, Guillaume

Biogram

Lekeu [lek’ö] Guillaume Jean Joseph Nicolas, *20 I 1870 Heusy (k. Venders, prowincja Liège), †21 I 1894 Angers, belgijski kompozytor. W 1879 zamieszkał z rodzicami w Poitiers, gdzie uczył się gry na fortepianie i skrzypcach; nie objawiając szczególnych skłonności muzycznych, w 15. roku życia zainteresował się kompozycją (m.in. Andante et variations op. 1 na skrzypce i fortepian). Wkrótce potem przeniósł się do Paryża, gdzie za pośrednictwem T. Wyzewy został uczniem G. Vallina (kontrapunkt, harmonia) a następnie C. Francka, po którego śmierci w 1890 znalazł mistrza w osobie V. d’Indy’ego. Za jego namową stanął w 1891 do konkursu o belgijską Prix de Rome, w którym zajął 2. miejsce za poemat liryczny Andromède. Utwór ten, wykonany we fragmentach w Brukseli, wzbudził zainteresowanie E. Ysaÿe’a, który zwrócił się do Lekeu o napisanie dlań kompozycji na skrzypce; tak powstała w 1892 Sonata G-dur na skrzypce i fortepian, uznawana niekiedy za najwybitniejsze dzieło Lekeu, propagował ją Ysaÿe w trakcie swych tournées koncertowych na całym świecie. Lekeu zajmował się wyłącznie studiami muzycznymi i twórczością, w latach 1888–92 bardzo intensywną, jednak z ostatniego roku jego życia –1893 –znana jest tylko pieśń L’ombre plus danse; być może Lekeu pracował wówczas także nad dokończeniem Kwartetu fortepianowego. Zmarł na tyfus. Kilka z pozostawionych przezeń w szkicach dzieł skompletował V. d’Indy. Dorobek Lekeu nie posiada bibliograficznego opracowania i pozostaje w rozproszeniu; kilkanaście utworów wydała w Paryżu firma Salabert; rękopisy Lekeu znajdują się częściowo w archiwum tejże firmy oraz w konserwatorium w Venders, a częściowo zaginęły.

Twórczość Lekeu jest w głównej mierze dokumentem jego edukacji muzycznej. Prawie wszystkie jego utwory, jak to uwidaczniają tytuły obydwu Etudes symphoniques, są swoistymi etiudami kompozytorskimi, w których Lekeu podejmował zagadnienia form, gatunków oraz typów obsady instrumentalnej. Nieformalny charakter studiów Lekeu, przebiegających zwłaszcza w okresie związania z d’Indym w trybie konsultacji, wyklucza traktowanie jego utworów jako typowo szkolnych.
Mimo to za dzieła w pełni samodzielne można uznać zaledwie kilka utworów z lat 1891–92 (Sonata na skrzypce i fortepian, Trio fortepianowe, Adagio na orkiestrę smyczkową, Fantaisie sur deux airs populaires angevins), powstałych po konkursowym poemacie lirycznym Andromède, symbolicznie wieńczącym etap edukacji Lekeu.

Aczkolwiek kompozytor podejmował próby w dziedzinie dramatu instrumentalnego (2e Etude symphonique), to w jego twórczości podkreśla się przede wszystkim jej wielką siłę liryczną, skojarzoną z nastrojem głębokiej melancholii, a nawet przeczuciem bliskiej śmierci. Dotyczy to nie tylko pieśni, pisanych głównie do własnych tekstów, ale także wielkich form instrumentalnych, osiągających niekiedy (Trio fortepianowe) znaczne rozmiary. Ciągłość przebiegu zapewniają bardzo szeroko rozbudowane frazy (Sonata skrzypcowa) o intensywnej melodyce i wyrazistych motywach, regulowane wyszukanymi środkami harmonicznymi. Cezury przypadają niespodziewanie, na dowolnie wytypowanych współbrzmieniach, co eliminuje kadencyjną fazowość przebiegu i czyni szerokooddechowe łuki nieregularnymi (Adagio na orkiestrę smyczkową). Wrażenie to pogłębia niekiedy użycie nieregularnego metrum (7/8 w Lento z Sonaty skrzypcowej). Inicjalne partie epizodów ulokowane są często w skrajnych rejestrach z użyciem złożonych, silnie alterowanych akordów wykazujących brak ciążeń funkcyjnych lub tendencje odśrodkowe, co umożliwia szersze ich rozwijanie. Kulminacje występują rzadko, są jednak raptowne i wyzyskują bogate środki fakturalne; kadencje, zwykle w postaci plagalnej, przypadają na ogół w silnie utwierdzonym moll; częste użycie molowej dominanty nadaje harmonice koloryt nawiązujący do modalności wskutek eliminacji dźwięku prowadzącego. W muzyce Lekeu, podobnie jak w sztuce wielu zmarłych młodo artystów, doszukiwano się zapowiedzi nowych prądów, wskazując zwłaszcza na impresjonistyczne tendencje objawione (m.in. w Nokturnie z Trois poèmes na sopran i fortepian). W rzeczywistości twórczość Lekeu, nie w pełni samodzielna stylistycznie, bliska niektórym utworom Chaussona, stanowi kontynuację sztuki C. Francka, w którego muzyce nie brakło podobnych zapowiedzi. Pokrewna Franckowi jest melodyka utworów Lekeu, wskazująca raczej na Lisztowskie niż Wagnerowskie wzory, a przede wszystkim wyczulenie na możliwości harmoniki. Niewątpliwie Lekeu, w którego Fantaisie sur deux airs widać również oddziaływanie osobowości d’Indy’ego z jego zamiłowaniem do pieśni ludowej, wyszedł poza reprezentowany przez Francka romantyczny repertuar środków harmonicznych. Wniósł przy tym swój ton indywidualny, głęboko poruszający i prawdziwie dekadencki, co pozwala go zaliczyć do przedstawicieli europejskiego modernizmu.

Literatura: O.G. Sonneck Guillaume Lekeu, „The Musical Quarterly” V, 1919, przedr. w: O.G. Sonneck Miscellaneous Studies in the History of Music, Nowy Jork 1921, przedr. 1968; M. Lorrain Guillaume Lekeu. Sa correspondance, sa vie et son oeuvre, Liège 1923; A. van der Linden Lettres de Guillaume Lekeu à Octave Maus, „Revue Belge de Musicologie” III, 1949.

Kompozycje

orkiestrowe:

Ie Étude symphonique „Chant de triomphale délivrance” 1889, wyk. Venders 1890

2e Etude symphonique d’après Shakespeare: cz. 1 — Hamlet, niewyd., cz. 2 — Ophélie 1890, Paryż b.d.

Fantaisie contrapuntique (Burlesque) sur un cramignon Liégeois na obój, klarnet, fagot, róg i orkiestrę smyczkową, 1890, Paryż b.d.

Adagio op. 3 na orkiestrę smyczkową, 1891, Paryż 1908

Introduction et Adagio na tubę i orkiestrę dętą, 1891

Épithalame na 3 puzony, organy i orkiestrę smyczkową, 1891

Larghetto na wiolonczelę, fagot, 2 rogi i orkiestrę smyczkową, 1892

Fantaisie sur deux airs populaires angevins 1892, Paryż 1909

Kwartet smyczkowy d-moll 1887

Commentaire sur les paroles du Christ na kwartet smyczkowy, 1887

Méditation na kwartet smyczkowy

Kwartet fortepianowy 1888–93(?), cz. 2 dokończona przez V. d’Indy’ego, Paryż b.d.

Trio fortepianowe 1890, Paryż 1908

Trio na 2 skrzypiec i wiolonczelę

Adagio na 2 skrzypiec i wiolonczelę, 1888

Andante et variations op. 1 na skrzypce i fortepian, 1885

Sonata F-dur na wiolonczelę i fortepian, 1888, dokończona przez V. d’Indy’ego, Paryż 1910

Sonata G-dur na skrzypce i fortepian, 1892, Paryż 1892

na fortepian:

Tempo di Mazurka 1887 (1885?), Poitiers b.d.

Sonata 1891, Paryż 1900(?)

Trois pièces: 1. Chansonnettes sans paroles, 2. Valse oubliée, 3. Danse joyeuse, Liège 1892

utwory na fortepian na 4 ręce

na głos solo i fortepian:

La fenêtre de la maison paternelle, sł. A. de Lamartine, 1887

Quelque antique et lente danse, sł. kompozytor, 1889, Bruksela 1895

Chanson de mai, sł. kompozytor, 1891, Paryż 1900

Les pavots, sł. A. de Lamartine, 1891(?), Paryż 1909

Trois poèmes, 1892, Liège 1904(?), nr 1: Sur une Tombe, sł. A. de Lamartine, nr 2: Ronde, sł. kompozytor, 3: Nocturne, sł. V. Hugo, (także na głos solo i kwartet smyczkowy, 1892, Paryż b.d.)

L’ombre plus danse, sł. kompozytor, 1893, Liège b.d.

Noël na 2 soprany, kwartet smyczkowy i fortepian, 1888

Chant lyrique na chór mieszany i orkiestrę, sł. A. de Lamartine, 1891

Andromède. Poème lyrique et symphonique na 4 głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę, sł. J. Suevenière, 1891, wyciąg fortepianowy wyd. Liège 1892 (?)

fragmenty dzieł scenicznych:

Les Burgraves, dramat liryczny, libretto wg V. Hugo, 1887

Barberine, komedia liryczna, libretto wg A. de Musseta, 1889

 

Praca:

Notes sur le 15e Quatuor de Beethoven, „Le Courrier Musical” z 15 XII 1906