logotypes-ue_ENG

Waisselius, Matthaeus

Biogram i literatura

Waisselius [wajsˊelius], Waissel, Matthaeus, *przed 1540 (?) Bartenstein (obec. Bartoszyce) w Prusach Wschodnich, †1602 Królewiec (?), niemiecki lutnista i kompozytor, duchowny luterański. Waisselius jest może tożsamy ze studentem określonym jako „Matthaeus Waiszel Borussus”, który immatrykulował się w lecie 1553 na uniwersytecie we Frankfurcie n. Odrą; na pewno zapisał się na wydział teologiczny uniwersytetu w Królewcu 1 II 1560 lub 1561 (zaginione archiwalia królewieckie są różnie cytowane). Między 1565 a 1570 podróżował po Niemczech i Włoszech, gdzie m.in. uczył się gry na lutni. W 1573 został rektorem szkoły w Schippenbeil (obecnie Sępopol), a w latach 1574–87 był proboszczem w Langheim k. Rastenburga (obecnie Łąkajny Kąt k. Kętrzyna). W 1591 i 1592 przebywał we Frankfurcie n. Odrą doglądając druku swych tabulatur, a pod koniec życia osiadł prawdopodobnie w Królewcu, gdzie opublikował dwa dzieła: Summa doctrinae sacrae (1596) i Chronica alter preussischer (…) Historien (1599). Jego syn, Matthaeus (*Langheim) był w 1598 instrumentalistą w Rydze, a w latach 1616–19 należał do książęcej kapeli w Królewcu.

Zbiory Waisseliusa zawierają wszystkie gatunki charakterystyczne dla muzyki lutniowej XVI w. Dwa praeambula z 1573 (jedno przejęte z druku zbiorowego P. Phalèse’a z 1571) są utworami polifonicznymi, zaś w 8 z Tabulatura allerley… monofoniczne biegniki przeplatają się z akordami, natomiast w 2 fantazjach z 1573 (jedna również z druku Phalèse’a) i 4 z Lautenbuch… dominuje faktura imitacyjna. W zbiorze z 1573 pojawiają się intawolacje utworów, po które najchętniej sięgali też inni lutniści w XVI w.; są to 4 motety (w tym 1 opracowanie V. Bakfarka), 4 madrygały, 10 chansons (w tym 1 opracowanie Benedicta de Drusina) i 4 lieder (religijne i świeckie). W Lautenbuch… dobór wokalnych wzorów jest bardziej jednolity: 8 niemieckich villanell (w tym 6 J. Regnarta), 6 canzonett O. Vecchiego i 2 anonimowe neapolitany. We wszystkich zbiorach Waisseliusa obecne są tańce. Najliczniej występują galiardy, często tytułowane incipitami popularnych włoskich piosenek: 10 w 1573, 15 w Lautenbuch… i 24 w Tabulatura allerley…. W tym ostatnim zbiorze pojawiają się też 4 galiardy w parach z pawanami, przedrukowane z cudzych zbiorów, podobnie jak 7 branles, do których Waisselius dodał cztery zapewne własne; jest tu też 8 padoan, nietypowych, ponieważ rozpoczynają się dwumiarowo na wzór pawany, przechodzą w trójmiar, a w jednej wraca metrum dwudzielne. Padoany trójmiarowe, dwukrotnie szybsze niż galiardy i saltarella, wprowadził Waisselius w zbiorze z 1573 jako drugi element suit między passamezzem a saltarellem. Cztery takie cykle, których znaczenie podkreślane jest w historii suity, oparte są na schemacie passamezzo antico, a w saltarello między wariacje oparte na tym schemacie wprowadzony jest odcinek bazujący tylko na trzech akordach zbudowanych na IV, V i I stopniu modus; liczne wariacje oparte na tym krótkim zestawieniu stanowią czwarte części cyklu nazwane Le represe; tej części nie ma w czterech następnych cyklach będących wariacjami schematu moderno i 3-częściowych schematów indywidualnych. Cykle złożone z passamezza, saltarella i Le represe (niektóre będące rozbudowanymi przedrukami z cudzych zbiorów) zamieścił też Waisselius w Tabulatura allerley… (8) i w Lautenbuch… (4). We wszystkich drukach zawarł Waisselius 55 Deudtsche Tentze, zawsze złożone z części dwumiarowej i jej przekształcenia w trójmiar (Sprung); w Tabulatura guter…, którą wypełnia tylko 8 takich tańców, dodał partię drugiej lutni, strojonej o kwartę niżej. Dla historii polskiej muzyki szczególne znaczenie mają jego Polnische Tentze (zapisane wyłącznie w dwumiarze), gdyż wychowany i działający w Prusach Waisselius miał na pewno kontakt z melodiami w ich autentycznej postaci.

Wszystkie zbiory Waisseliusa przeznaczone są na lutnię 6-chórową. Lautenbuch… zawiera też obszerne instrukcje, obejmujące m.in. palcowanie zarówno prawej, jak i lewej ręki.

Literatura: O. Körte Laute und Lautenmusik bis zur Mitte des 16. Jahrhunderts, Lipsk 1901; J. Dieckmann Die in deutscher Lautentabulatur überlieferten Tänze des 16. Jahrhunderts, Kassel 1931; H.P. Kosack Geschichte der Laute und Lautenmusik in Preussen, Kassel 1935 (zawiera katalog tematyczny wszystkich druków Waisseliusa); H. Grimm Meister der Renaissancemusik an der Viadrina, Frankfurt nad Odrą 1942; W. Boetticher Studien zur solistischen Lautenpraxis des 16. und 17. Jahrhunderts, Berlin 1943; K. Scheit Ce que nous enseignent les traités de luth des environs de 1600, w: Le luth et sa musique, red. J. Jacquot, Paryż 1958, 2. wyd. 1976; R. Hudson Chordal Aspects of the Italian Dance Style 1500–1650 i D.A. Smith The Instructions in Matthaeus Waisselius’s „Lautenbuch”, „Journal of the Lute Society of America” III, 1970 i VIII, 1975; H. Radke Zur Spieltechnik der deutschen Lautenisten des 16. Jahrhunderts, „Acta Musicologica” LII, 1980; K.P. Koch Matthaeus Waisselius, Valentin Haussmann und Georg Neumark. Drei Beispiele für den Umgang mit polnischer Musik um 1600, ,Jahrbuch fur deutsche und osteuropäische Volkskunde” XXXVII, 1994.

Kompozycje i edycje

Kompozycje:

Tabulatura continens insignes (…) cantiones (…) preambula…, wyd. Frankfurt n. Odrą 1573

Tabulatura allerley künstlicher Preambulen, auserlesener Deudtscher und Polnischer Tentze…, wyd. Frankfurt n. Odrą 1591, 2. wyd. 1592 (zag.)

Lautenbuch darinn (…) voller Unterricht, Sampt ausserlesenen Deudtschen und Polnischen Tentzen (…) zugerichtet…, wyd. Frankfurt n. Odrą 1592

Tabulatura guter gemeiner Deudtscher Tentze…, wyd. Frankfurt n. Odrą 1592

Praeambulum (rkp. Bazylea, Öffendiche Bibliothek der Universität, Musiksammlung, Ms. F.IX.39), pozostałe wymieniane w literaturze są odpisami z druków

 

Edycje:

Tabulatura continens…, 2 t., i Lautenbuch…, kopia tabulatury i transkr. w stroju gitarowym (E) wyd. D. Benko, «Orpheus» I–II i IV, Budapeszt 1980 i 1984

wszystkie Polnische Tentze z Lautenbuch… (12 utworów) i z druku 1591 (36 utworów) w: Tańce polskie z tabulatur lutniowych I i II, wyd. Z. Stęszewska, «Źródła do Historii Muzyki Polskiej» i IX, Kraków 1962 i 1966.