Logotypy UE

Thibaut, Jean-Baptiste

Biogram i literatura

Thibaut [tibˊo] Jean-Baptiste, *5 X 1872 Saint-Étienne (départ. Loire), †7 IV 1938 Lorgues (départ. Var), francuski muzykolog i badacz muzyki bizantyjskiej. Uczył się w Grenoble, w 1891 wstąpił do zgromadzenia asumpcjonistów, później wyjechał do Konstantynopola, gdzie w 1900 otrzymał święcenia kapłańskie; tamże został członkiem rosyjskiego instytutu archeologicznego. Zajmował się badaniem religijnej muzyki bizantyjskiej i odbywał podróże naukowe do Jerozolimy i licznych miast tureckich, bułgarskich i rosyjskich ( w latach 1908–11 przebywał w Odessie, a l911–14 w Petersburgu). Podczas I wojny światowej służył w armii francuskiej jako kapelan i sanitariusz, w 1920 wyjechał ponownie do Turcji, a po obaleniu imperium osmańskiego i zwycięstwie kemalistów w wojnie grecko-tureckiej osiadł w 1922 na stałe we Francji, poświęcając się całkowicie pracy naukowej.

Thibaut był jednym z pierwszych badaczy muzyki bizantyjskiej. Prowadzone przez niego prace, oparte na solidnych studiach nad źródłami bizantyjskiej muzyki religijnej, otworzyły nowe drogi przed nauką o kulturze muzycznej Bizancjum i stały się podstawą nowoczesnej bizantynistyki. Szczególne znaczenie mają prace Thibauta dotyczące dawnej bizantyjskiej notacji muzycznej, którą uważał za prototyp neum łacińskich. Ustalił chronologię notacji bizantyjskiej i w jej dziejach wydzielił 3 etapy: notacja konstantynopolitańska (zwana też wczesno- lub paleobizantyjską), jerozolimska (zwana środkowobizantyjską) i system notacyjny utworzony przez Kukuzelesa. Thibaut zajmował się również systematyką neumatycznych znaków muzycznych i wyróżnił typy neum bizantyjskich. Jego prace źródłoznawcze, katalogi i edycje źródeł muzycznych oraz publikacje bizantyjskich traktatów teoretycznych stanowią do naszych czasów podstawę badań z tego zakresu.

Literatura: E. Wellesz A History of Byzantine Music and Hymnography, Oksford 1949, 2. wyd. poszerz. 1961 (zawiera spis prac Thibauta).

Prace

Origine byzantine de la notation neumatique de l’église latine, Paryż 1907

La notation musicale, son origine, son évolution, Petersburg 1912

Monuments de la notation ekphonétique et neumatique de l’église latine, Petersburg 1912

Monuments de la notation ekphonétique et hagiopolite de l’église grecque, Petersburg 1913

La liturgie romaine, Paryż 1924

Ordre des offices de la Semaine Sainte à Jeruzalem du IVe au Xe siècle, Paryż 1926

L’ancienne liturgie gallicane, Paryż 1929

artykuły:

La notation de Saint Jean Damascène ou Hagiopolite, „Izwiestija Russkogo archieołogiczeskogo instituta” IV, 1898

Etude de la musique Byzantine. La notation de Koukouzéles, „Izwiestija Russkogo archieołogiczeskogo instituta” VI, 1900

Le chant ekphonétique, „Byzantinische Zeitschrift” VIII, 1899

Les traités de musique byzantine, „Byzantinische Zeitschrift” VIII, 1899

Les notations byzantines, „Revue d’histoire et de critique musicales” I, 1901

Assimilation des „echoi” byzantins et les modes latins avec les anciens tropes grecs, „Revue d’histoire et de critique musicales” I, 1901

La musique byzantine chez les Slaves, „Tribune de Saint Gervais” X, 1904