Logotypy UE

Świnka, Adam z Zielonej

Biogram i literatura

Świnka Adam z Zielonej, *2. połowa XIV w. Zielona na Mazowszu, †1433 (1434?) Kraków (?), polski poeta i hymnograf, syn kasztelana dobrzyńskiego Adama Świnki. W 1411 studiował na uniwersytecie w Krakowie, od 1413 był kanonikiem gnieźnieńskim, następnie katedralnym w Krakowie, a od ok. 1427 sekretarzem królewskim.

Świnka napisał teksty 4 sekwencji: Ave, virgo fons virtutum o św. Barbarze, Ave, virgo regia – utwór maryjny, Psallat poli hierarchia o św. Stanisławie, Salve sidus Polonorum o św. Wojciechu oraz 2 hymnów o św. Stanisławie: Alma per eius merita i Pollens doxis. Ponadto jest autorem epitafiów: Arma tua fulgent Zawiszy Czarnego z Garbowa (zm. 1428) i Virginum o iubar królewny Jadwigi Jagiellonki (zm. 1431), a także zaginionego dziś eposu De rerum gestis ku czci Kazimierza II Sprawiedliwego.

Teksty wszystkich utworów poetyckich Świnki powstały w 1. połowie XV w. Charakteryzuje je staranne opracowanie, widoczne w dbałości o zachowanie prawidłowej struktury akcentowej i weryfikacyjnej i doskonałym operowaniu rymami. Poeta z upodobaniem stosował akrostychy ze swoim imieniem. Utwory sekwencyjne opierają się na ulubionej w średniowieczu formie strofy trójwersowej (aab) i ujawniają wyraźną tendencję do niwelowania różnic pomiędzy akcentem wierszowym a wyrazowym. W hymnach stosował Świnka strofy ambrozjańskie, z wersami rymowanymi na przemian, przy czym identyczna budowa i treść obu hymnów oraz dosłowne powtórzenie tekstu doksologii w ostatniej zwrotce, pozwala traktować hymn Alma per eius merita jako divisio hymnu Pollens doxis. Teksty sekwencji i hymnów pisane były zapewne do znanych powszechnie melodii. Jedynie sekwencja Ave, virgo regia ma melodię własną, która jest być może kompozycją Świnki.

Literatura: H. Kowalewicz Polska twórczość sekwencyjna wieków średnich, w: Średniowiecze. Studia o kulturze, t. 2, red. J. Lewański, Wrocław 1965; H. Kowalewicz Zasób, zasięg terytorialny i chronologia polsko-łacińskiej liryki średniowiecznej, Poznań 1967; M. Perz W staropolską stronę. O pewnym mruknięciu i Śwince (z) Zielonej, „Ruch Muzyczny” XVI, Warszawa 1972; J. Pikulik Sekwencje polskie, «Musica Medii Aevi» IV, Kraków 1973; Hymny polskie (zob. Ed.); T. Michałowska Średniowiecze, Warszawa 1995.

Edycje

Epitaphium Zavissi Nigri et Hedvigis, Wladislai Jagellonis filiae, wyd. K. Weyssenhoff, Warszawa 1961

Cantica medii aevi Polono-Latina, t. 1: Sequentiae, wyd. H. Kowalewicz, Warszawa 1964

Sekwencje polskie, wyd. J. Pikulik, «Musica Medii Aevi» V, Kraków 1976

Hymny polskie, wyd. H. Kowalewicz, J. Morawski, «Musica Medii Aevi» VIII, Kraków 1991

Gaude, Mater Polonia, wyd. T. Maciejewski, Warszawa 1993