Pothier [potj’ε] Joseph, *7 XII 1835 Bouzemont (Vosges), †8 XII 1923 Conques (Aveyron), francuski badacz i wydawca chorału gregoriańskiego, OSB. W 1858 przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę w diecezji Saint Dié. W 1859 wstąpił do opactwa w Solesmes, założonego w opuszczonym przeoracie benedyktyńskim przez P. Guérangera, stawiającego sobie za cel odnowienie monastycyzmu francuskiego zniszczonego przez ruch rewolucyjny. W 1860 Pothier złożył śluby zakonne i włączył się w prowadzone przez Dom P. Jausionsa prace nad nowym wydaniem ksiąg liturgicznych dla francuskiej kongregacji benedyktynów, którymi kierował po śmierci swego współbrata w 1871 r. Ich efektem była publikacja książki Les mélodies grégoriennes (1880), w której na podstawie m.in. studium notacji, pism gramatyków starożytnych oraz średniowiecznych teoretyków muzyki, sformułował reguły interpretacji chorału, który miał wg niego być pierwotnie wykonywany w „swobodnym rytmie mowy”, opartym na „naturalnym instynkcie ucha”. Realizując postulat Guérangera, by odtworzyć „autentyczną” wersję melodii gregoriańskich, Pothier opublikował w 1883 r. Liber gradualis, pierwszą solesmeńską edycję chorału „restytuowanego według świadectwa starożytnych manuskryptów”. W trosce o wierne oddanie w swojej edycji średniowiecznych zapisów, doprowadził do wprowadzenia w drukach oficyny braci Desclée nowych czcionek wzorowanych na notacji rękopisów paryskich z XIII i XIV w. Prace Pothiera mimo dobrego przyjęcia na kongresie gregoriańskim w Arezzo 1882 i wstawiennictwa słynnego liturgisty kardynała J.B. Pitry, nie zyskały wówczas oficjalnej aprobaty Watykanu, który utrzymał przywilej dla wydań ratyzbońskiej oficyny F. Pusteta, opartych na tzw. edycji medycejskiej z lat 1614–15. Nowe podejście do edycji i interpretacji chorału reprezentowane w Solesmes przez Dom A. Mocquereau nie wzbudziło entuzjazmu Pothiera, który nie był zwolennikiem m.in. wprowadzaniu do ksiąg chorałowych znaków zaznaczających niuanse rytmiczne, a także sceptycznie podchodził do wydawniczego projektu Mocquereau, który zrealizowano ostatecznie w serii „Paléographie musicale”. W 1893 r. Pothier opuścił Solesmes zostając przeorem w opactwie św. Marcina w Ligugé, a w 1895 doprowadził do restytucji klasztoru St-Wandrille w Fontenelle i został jego opatem. W 1901, po wejściu w życie we Francji ustaw antykościelnych, znalazł wraz z całą wspólnotą schronienie w Belgii. Po wygaśnięciu 30-letniego monopolu Pusteta, Pothier w 1904 stanął na czele powołanej przez Piusa X komisji mającej przygotować nowe wydanie śpiewów liturgicznych, w której obok niego zasiadali m.in. P. Wagner, A. Mocquereau i A. Gastoué. Różnica zdań między członkami komisji doprowadziła do wycofania się z prac Mocquereau i solesmeńczyków, a nowe edycje watykańskie – m.in. Kyriale (1905), Graduale (1908) i Antiphonale Romanum (1912) – oparto w znacznej mierze na wcześniejszych wydaniach przygotowanych przez Pothiera.
Pothier odegrał kluczową rolę w procesie przywracania do praktyki liturgicznej chorału gregoriańskiego w wersji zbliżonej do przekazu średniowiecznych źródeł. Jego prace, a także stworzony przy jego współudziale w 1892 r. i redagowany przezeń periodyk „Revue de chant grégorien” przyczyniły się także w znacznym stopniu do wzbudzenia szerszego zainteresowania naukowego średniowiecznym śpiewem liturgicznym.
Literatura D. Johner Dom J. P. und seine Bedeutung für den gregorianischen Choral, „Benediktinische Monatsschrift” VI, 1924; L. David Dom Joseph Pothier, abbé de Saint-Wandrille, et la restauration grégorienne, Saint-Wandrille 1943; P. Combe Histoire de la restauration du chant grégorien d’après des documents inédits, Solesmes 1969; K. Bergeron Decadent Enchantments: The Revival of Gregorian Chant at Solesmes, Berkeley 1998; J.-P. Noiseux Dom Joseph Pothier et Hildegarde de Bingen, „Études grégoriennes” XLI, 2014; B. Lessmann Le chant grégorien en France (1811–1908): entre liturgie, science, politique et esthétique, w: La Musique religieuse en France au XIXe siècle: Le sentiment religieux entre profane et sacré (1830–1914), red. N. Dufetel, «Speculum musicae» XLIV, Turnhout 2022.
Prace:
Les mélodies grégoriennes d’après la tradition, Tournai 1880, 2. wyd. 1890, tłum. niemieckie 1881, tłum. włoskie 1890, przedr. Paryż 1980
Le chant de l’Eglise de Lyon, Arras 1881
liczne artykuły opublikowane głównie w „Revue du chant grégorien”, załóżonym przez Pothiera w 1892
Wydania:
Liber gradualis juxta antiquorum codicum fidem, Tournai 1883, 2. wyd. 1895
Processionale monasticum, Solesmes 1888
Variae preces, Solesmes 1888
Liber antiphonarius, Solesmes 1891
Liber responsorialis, Solesmes 1895
Cantus mariales, Paryż 1903, 3. wyd. 1924
Le Graduel de l’église cathédrale de Rouen au XIIIe siècle, z H. Loriquetem i C.K. Armand, 2 t., Rouen 1907