Logotypy UE

Philips, Peter

Biogram i literatura

Philips [fˊylyps], Philipps, Phillips, Philippo, Philippus, Peter, Pierre, Pietro, Petrus, *1560 lub 1561 Londyn (?), †1628 Bruksela, angielski kompozytor i organista działający głównie w Niderlandach hiszpańskich. W 1574 śpiewał w chórze chłopięcym katedry św. Pawła w Londynie; przez kilka następnych lat Philips był prawdopodobnie uczniem W. Byrda. W 1582, jako dysydent katolicki, wyemigrował do Rzymu, gdzie dzięki poparciu kardynała A. Farnese objął stanowisko organisty w tamtejszym Collegio degli Inglesi. W 1585 został członkiem zespołu lorda Th. Pageta, z którym odbył kilka podróży po Europie (pn. Włochy, Hiszpania, Francja, Niderlandy). W 1590, po śmierci Pageta, Philips pozostał w Niderlandach; w 1591 osiedlił się w Antwerpii, gdzie udzielał lekcji gry na wirginale. W 1593 odwiedził Amsterdam i zapewne przebywającego tam J.P. Sweelincka. W drodze powrotnej, na skutek intrygi, trafił na kilka miesięcy do więzienia w Hadze pod zarzutem udziału w spisku przeciw Elżbiecie I. W 1597 Philips został przyjęty na służbę u namiestnika Niderlandów hiszpańskich, arcyksięcia Alberta, jako jeden z organistów jego kapeli w Brukseli. W 1609 otrzymał święcenia kapłańskie, jako duchowny działał m.in. w Soignes, Trilamont, Béthune.

Z uwagi na fakt, że większość dorosłego życia Philips spędził w Niderlandach, w historiografii muzycznej często zalicza się go do kręgu artystów flamandzkich, podkreślając równocześnie, że był on w swoich czasach jednym z najsłynniejszych na kontynencie kompozytorów angielskich. Związków artystycznych Philipsa z dwoma różnymi obszarami kultury europejskiej dowodzą wpływy tradycji angielskiej na twórczość instrumentalną, a włoskiej i flamandzkiej na wokalno-instrumentalną. Motety Philipsa, mimo że nie obfitują w wyrafinowane środki kontrapunktyczne, stanowią oryginalny wkład w rozwój łacińskiej polifonii kościelnej przełomu XVI i XVII w. Najwcześniejsze (5-głosowe) tkwią stylistycznie w tradycji renesansowej – w niektórych z nich Philips posługuje się techniką cantus firmus lub też hołduje ścisłym regułom klasycznego kontrapunktu (kanon), w innych zbliża się do estetyki madrygałowej, preferując fakturę akordową i sięgając do środków z zakresu „imitazione delle parole”. W późniejszych Philips odchodzi od starszej tradycji. Większość 8-głosowych kompozycji z Cantiones sacrae (1613) charakteryzuje podział „a due cori”; widoczne są tu nawiązania do dokonań twórców polichóralności rzymskiej (przewaga czynnika wertykalnego nad linearnym, miejscami bogatsza figuracja). Najpóźniejsze kolekcje motetów Philipsa zawierają kompozycje na głosy solowe i basso continuo zanotowane w postaci „partitura pro organo”. Styl motetów wokalno-instrumentalnych nie jest jednolity; niektóre nie wykraczają poza normy prima pratica, inne, inspirowane dokonaniami włoskich reprezentantów stile moderno, obfitują w bogate zdobnictwo linii wokalnej, choć Philips stroni w nich raczej od chromatyki.

Twórczość madrygałowa Philipsa pochodzi z wczesnego okresu jego aktywności kompozytorskiej. Nie ma w niej nowatorskich eksperymentów włoskich twórców przełomu XVI i XVII w.; obejmuje polifoniczne kompozycje 6- i 8-głosowe, w których Philips nieszablonowo kształtuje plan harmoniczny i wykazuje się pomysłowością w sferze muzycznej interpretacji słowa. Wśród zachowanych utworów klawiszowych na największą uwagę zasługują opracowania chansons i madrygałów Orlanda di Lasso, L. Marenzia, A. Striggia i G. Cacciniego. Bogactwo figuracji, która jest głównym elementem modyfikacji intawolowanego materiału, świadczy o nieprzeciętnym formacie talentu Philipsa jako wirtuoza wirginału. W opracowaniach tańców (passamezzo, pawany i galliardy) dowodzi kompozytor przynależności do angielskiej szkoły wirginalistów. Choć przez 30 lat Philips zajmował posady organistowskie, zachował się po nim tylko 1 utwór liturgiczny: opracowanie sekwencji Veni Sancte Spiritus, w którym nad chorałowym basem prowadzone głosy są bogato figurowane. Philipsowi przypisuje się ponadto autorstwo ok. 10 utworów instrumentalnych – tańców użytkowych i stylizowanych (m.in. opracowań kompozycji Emilia de Cavalieri, A. Bassana i Th. Morleya) – w przypadku których nie sposób jednoznacznie rozstrzygnąć, jakie było ich pierwotne przeznaczenie: na instrument klawiszowy czy zespół wiol.

Literatura: L. Pike The First English „Basso continuo” Publication [Gemmulae sacrae], „Music and Letters” LIV 1973; G. Spiessens De Antwerpse Periode van P. Philips ca 1581–1628, „Musica Antiqua” VII, 1990; D.J. Smith The Instrumental Music of P. Philips. Its Sources, Dissemination and Style, dysertacja University of Oxford, 1994 oraz Further Light on P. Philips, „Annual Byrd Newsletter” III, 1997.

Kompozycje i edycje

Kompozycje:

Religijne:

motety:

Cantiones sacrae, pro praecipuis festis, 67 utworów na 5 głosów, wyd. w Antwerpia 1612, poszerz. o b.c. 2. wyd. 1617

Cantiones sacrae, 31 utworów na 8 głosów, wyd. w Antwerpia 1613, poszerz. o b.c. 2. wyd. 1625

Gemmulae sacrae, 38 utworów na 2–3 głosy i b.c., wyd. w Antwerpia 1613, 2. wyd. 1621

Deliciae sacrae, 43 utwory na 2–3 głosy i b.c., wyd. w Antwerpia 1616, 3. wyd. 1637

Litaniae Beatae Mariae Virginis na 4–6, 8–9 głosów i b.c., wyd. w Antwerpia 1623, 2. wyd. 1630

Paradisus sacris cantionibus consitus, 106 utworów na 1–3 głosy i b.c., wyd. w Antwerpia 1628, 3. wyd. 1641

8 utworów na 3–8 głosów, wyd. w Antwerpii w drukach zbiorowych z lat 1609–29

Świeckie:

madrygały:

Il primo libro de madrigali, 15 utworów na 6 głosów, 1596, 2. wyd. 1604, 3. wyd. 1628; ks. 2, 19 utworów na 6 głosów, 1603, 2. wyd. 1615

Madrigali, 10 utworów na 8 głosów, 1598, 3. wyd. 1615

8 utworów na 4–8 głosów w drukach zbiorowych z lat 1591–1601

Instrumentalne:

(zachowane w rkp., głównie Cambridge, British Library)

intawolacje, m.in.:

Amarilli na wirginał (G. Caccini)

Bon jour mon cueur na wirginał (Orlando di Lasso)

Le rossignuol na wirginał (Orlando di Lasso)

Margott laborez na wirginał (Orlando di Lasso)

Tirsi, Freno, Cosi Moriro na wirginał (L. Marenzio)

***

2 fantazje na wirginał

4 pawany na wirginał

4 galliardy na wirginał

passamezzo na wirginał

Veni Sancte Spiritus na organy

4 pawany na zespół wiol (?)

3 galliardy na zespół wiol (?)

passamezzo na zespół wiol (?)

3 tria na zespół wiol (?)

fuga na zespół wiol (?)

aria na zespół wiol (?)

 

Edycje:

17 utworów na wirginał wyd. J.A. Fuller Maitland i W.B. Squire w: The Fitzwilliam Virginal Book, 2 t., Lipsk 1894–99, 2. wyd. 1963

24 madrygały wyd. J. Steele w: P.Philips. Select Italian Madrigals, «Musica Britannica» XXIX, Londyn 1970 (w tym Calendar of the Life of P. Philips)

P. Philips. Fifteen Motets for Solo Voice and Continuo, wyd. L. Pike, Newton Abbot 1991

24 motety wyd. J. Steele w: P. Philips. Cantiones sacrae (1613), «Musica Britannica» LXI, Londyn 1992

54 motety wyd. J. Steele w: P. Philips. Cantione Sacrae Quinis Vocibus (1612), Dunedin 1992