Logotypy UE

Jannacconi, Giuseppe

Biogram i literatura

Jannacconi [~kˊo:ni], Janacconi, Janaconi, Gianacconi, Giuseppe Gaetano Gasparro, *11 I 1740 Rzym, †16 III 1816 Rzym, włoski kompozytor. Był synem złotnika Stefano i jego żony Antonii Anastazji. Całe życie spędził w Rzymie. W latach 1749–60 był uczniem seminarium przy bazylice św. Piotra. Muzykę studiował u Don Soccorso Rinaldiniego (śpiewaka kapeli papieskiej), następnie u G. Carpaniego (kapelmistrza w kościele Il Gesù) i P. Pisariego (muzyka papieskiego), którego został asystentem. Działał jako śpiewak (tenor) w Cappella Giulia. W 1766 zdał egzamin z kontrapunktu w rzymskiej Congregazione dei Musici di Santa Cecilia. W 1779 ubiegał się o stanowisko kapelmistrza katedry w Mediolanie, został jednak nauczycielem muzyki w rzymskim sierocińcu. W 1811 otrzymał posadę maestro di cappella w bazylice św. Piotra. Dorobek kompozytorski Jannacconiego zgromadzony został swego czasu przez jego ucznia F. Santiniego i obejmował cykle i pojedyncze części mszalne, opracowania psalmów, motety, offertoria i antyfony, falsobordoni, fugi, wiele kanonów (4–64-głosowych), 2 kwintety smyczkowe oraz oratorium pasyjne L’agonia di Gesù Cristo. Obecnie większość kompozycji Jannacconiego przechowywana jest w Bibliotece Diecezjalnej w Münster, pozostałe rozproszone są po bibliotekach austriackich, niemieckich, angielskich i włoskich.

Jannacconi był jednym z ostatnich przedstawicieli szkoły rzymskiej. Jego utwory religijne na 4, 8 i 16 głosów, utrzymane w stile osservato lub stile concertato, odznaczają się kunsztowną konstrukcją polifoniczną. Kontynuując tradycję swego mistrza Pisariego, Jannacconi prowadził studia nad stylem Palestriny; zarówno własne notatki, jak i zapisane mu w testamencie prace Pisariego przekazał własnemu uczniowi G. Bainiemu, który dorobek ten wykorzystał w dziele Memorie storico-critiche della vita e delle opere di G.P. da Palestrina (Rzym 1828, przedr. 1966).

Literatura: K. Kindler Verzeichnis der musikalischen Werke Giuseppe Jannacconis (1740–1816) in der Santini-Sammlung in Munster (Westfalen), „Fontes Artis Musicae” 1981 nr 28; G. Rostirolla Musica e musicisti nella Basilica di San Pietro. Cinque secoli di storia della cappella Giulia, Città del Vaticano 2014.