Hauptmann Moritz, *13 X 1792 Drezno, †3 I 1868 Lipsk, niemiecki teoretyk muzyki, kompozytor i pedagog. Kształcił się w zakresie gry na skrzypcach, harmonii i kompozycji; w 1811 studiował przez rok u L. Spohra w Gocie. W latach 1812–15 był skrzypkiem w kapeli dworskiej w Dreźnie, następnie został prywatnym nauczycielem muzyki w domu księcia Riepnina i wraz z jego rodziną odbył podróż do Petersburga, Moskwy, Połtawy i Odessy. W 1820 wrócił do Drezna, w 1822 przeniósł się do Kassel, gdzie przez 20 lat grał w dworskiej kapeli prowadzonej przez Spohra oraz uczył teorii i kompozycji. W 1842 z polecenia Mendelssohna został kantorem w Thomasschule w Lipsku oraz dyrektorem muzycznym dwóch głównych kościołów. Od 1843 wykładał teorię i kompozycję w nowo założonym konserwatorium w Lipsku; uczniami jego byli m.in. J. Joachim, H. von Bülow, S. Jadassohn. Współpracował z redakcją „Allgemeine Musikalische Zeitung”. W 1850 razem z O. Jahnem i R. Schumannem założył Bach-Gesellschaft, pełniąc funkcję prezesa aż do śmierci. Był doktorem honoris causa uniwersytetu w Getyndze, członkiem Akademii Nauk w Berlinie i Sztokholmie.
Zasady teorii Hauptmanna zostały wyłożone w pracy Die Natur der Harmonik und der Metrik. Składa się ona z 3 części: 1. harmonika, 2. metryka, 3. metryczna harmonika (harmoniczna metryka). W części trzeciej stanowiącej syntezę dwóch poprzednich, autor zmierza do tego, by pokazać, jak harmonika i metryka łączą się w kompozycji muzycznej w jedną całość. Zadaniem, jakie postawił sobie autor, było poszukiwanie naturalnego uzasadnienia prawidłowości harmonicznych i metrycznych w muzyce. Wszystkie zjawiska muzyczne Hauptmann wyprowadza z zasady ogólnej zaczerpniętej z dialektyki Heglowskiej: teza-antyteza-synteza. Zasadę tę obrazuje już samo zjawisko powstawania dźwięku, w którym można wyróżnić: stadium spoczynku (in-sich-sein), stadium ruchu, np. drganie struny (przeciwieństwo, ausser-sich-sein) i powrót do stanu spoczynku (zu-sich-kommen). Na wyższym poziomie zasada ta przejawia się w 3 interwałach trójdźwięku wyrażających się prostymi stosunkami liczbowymi: ton podstawowy (oktawa), kwinta, tercja. Podział struny w stosunku 2:1 daje interwał oktawy, który oznacza jedność, identyczność, równość. Podział struny w stosunku 3:2 daje interwał kwinty, który wyraża rozszczepienie, wewnętrzne przeciwieństwo, bowiem 2 z 3 cząstek przeciwstawiają się jednej. W przypadku tercji występuje również przeciwstawność (5:4), ale w liczbie 4 wyrażona jest dwukrotność (2 x 2) w mnożnej i mnożniku, która stanowi jedność. Tercja oznacza więc zniesienie przeciwieństwa, syntezę, wiąże oktawę i kwintę. Proste stosunki liczbowe według Hauptmanna są uzewnętrznieniem ogólnego powszechnego prawa, one same jako takie nie decydują o prawidłowościach. Oktawa (I), kwinta (II) i tercja (III) tworzą trójdźwięk, który jest jedynym konsonansem: C e G (oktawa i kwinta oznaczane są dużymi literami, tercja — małą). Trójdźwięk durowy ma sens pozytywny, aktywny; trójdźwięk molowy – negatywny i pasywny – skierowany jest w dół.
Z trójdźwięku wynika tonacja. Górna i dolna dominanta wyrażają przeciwieństwo, a jego zniesienie dokonuje się przez powrót do trójdźwięku podstawowego – toniki. Z tego samego założenia wywodzi Hauptmann zasady metryki, stosując do niej również pojęcia oktawy, kwinty i tercji. Jednostkę metryczną stanowią dwa interwały czasu powstałe w wyniku trzech uderzeń | – | – |, co daje oktawę. Czwarte uderzenie przynosi układ trzycząstkowy, będący rozbiciem poprzedniej jedności (kwinta), kolejne zaś uderzenie oddziela czwarty interwał czasowy (tercję) zamykający pełną jednostkę czasową (metryczny trójdźwięk). Z tych podstawowych jednostek mogą powstawać układy złożone.
System Hauptmanna oparty jest na wnioskowaniu dedukcyjnym. Trzy podstawowe interwały określone są jako bezpośrednio zrozumiałe i niezmienne; jako dane a priori i dostępne powszechnie wyprzedzają doświadczenie i zrozumiałe są bez jego pośrednictwa. To zasada ogólna konstytuuje wszelkie doświadczenie, określając zarazem prawidłowości muzyczne i naturę poznania ludzkiego. W systemie Hauptmann istnieje zatem jedność tego, co określające, i tego, co określane. Muzyczne prawidłowości mają wartość powszechną, są przejawem prawa ogólnego, a muzyczna omyłka jest błędem logicznym, sprzecznością.
Teoria Hauptmanna wywarła znaczny wpływ na refleksję teoretyczną 2 połowy XIX w. W sposób ortodoksyjny przejęli idee Hauptmanna jego uczniowie: C. F. Weitzmann i O. Paul. Inni, np. H. Helmholtz, nie podtrzymali filozoficznych założeń Hauptmanna, zwracając się w kierunku badań indukcyjnych. A. Oettingen i H. Riemann nawiązali do Hauptmannowskiej koncepcji symetrycznego przeciwieństwa trybu dur i moll, choć uzasadniali je inaczej. Riemann uważał Hauptmanna za przedstawiciela dualizmu harmonicznego, co nie jest w pełni uzasadnione, bowiem tryb molowy u Hauptmanna nie jest równorzędny z durowym. Z twórczości kompozytorskiej Hauptmanna największe znaczenie miały dzieła muzyki religijnej, choć pewną popularność za jego życia zdobyły też utwory instrumentalne. Kompozycje Hauptmanna odpowiadają zasadom stylu klasycznego i wczesnoromantycznego, odznaczają się przejrzystą fakturą i wyrazistą, mocno zarysowaną konstrukcją formalną. 60 opusów Hauptmanna ukazało się drukiem głównie w Lipsku (Peters, B&H, Siegel), ale też w Wiedniu (Schreiber), Berlinie (Simrock) i w Offenbach (André). Działalnością w Bach-Gesellschaft przyczynił się Hauptmann znacznie do renesansu muzyki J. S. Bacha.
Literatura: O. Paul, Moritz Hauptmann. Denkschrift zur Feier seines 70-jährigen Geburtstags, Lipsk 1862; Briefe von Moritz Hauptmann an F. Hauser, red. A. Schöne, Lipsk 1871; Briefe von Moritz Hauptmann an L. Spohr und andere, red. F. Hiller, Lipsk 1876 (zawiera wykaz kompozycji Hauptmanna); S. Krehl, Moritz Hauptmann. Ein Dank- und Gedenkwort, Lipsk 1918; P. Rummenhöller, Moritz Hauptmann als Theoretiker. Eine Studie zum erkenntniskritischen Theoriebegriff in der Musik, Wiesbaden 1963; P. Rummenhöller, Moritz Hauptmann der Begründer einer transzendentalen dialektischen Musiktheorie, w: Beiträge zur Musiktheorie des 19. Jahrhunderts, red. M. Vogel, «Studien zur Musikgeschichte des 19. Jahrhunderts» IV, Ratyzbona 1966; P. Rummenhöller, Musiktheoretisches Denken im 19. Jahrhundert, «Studien zur Musikgeschichte des 19. Jahrhunderts» XII, Ratyzbona 1967.
Prace:
Erläuterungen zu J. S. Bachs Kunst der Fuge, Lipsk 1841, 2. wersja: 1861
Die Natur der Harmonik und der Metrik. Zur Theorie der Musik, Lipsk 1853, 2. wersja: 1873, tłum. angielskie Londyn 1888
Die Lehre von der Harmonik, red. O. Paul, Lipsk 1868, 2. wersja: 1873
Opuscula, red. E. Hauptmann, Lipsk 1874
wydania:
J.S. Bach, Kirchencantaten, «Bach-Gesamtausgabe», wyd. Bach-Gesellschaft, t. 1–3, Lipsk 1851
J.S. Bach, Messen, «Bach-Gesamtausgabe», wyd. Bach-Gesellschaft, t. 8, Lipsk b.r.
A. Klengel, Canons et fugues dans tous les tons majeurs et mineurs, Lipsk 1854
Kompozycje:
Concerto facile op. 20 na fortepian i kwartet smyczkowy
2 kwartety smyczkowe op. 7
8 duetów na 2 skrzypiec op. 2, 16, 17
6 sonat na fortepian i skrzypce op. 5, 23
4 sonatiny na fortepian i skrzypce op. 6, 10
Divertissement na skrzypce i gitarę op. 8
12 utworów fortepianowych op.12
Gretchen vor dem Bilde der Mater dolorosa aus Goethe’s Faust na głos i fortepian op. 3
Zwei Marienlieder na głos i fortepian op. 58
pieśni na głos i fortepian do tekstów niemieckich op. 1, 14, 19, 22, 26, 28, 37
pieśni (arietty, sonety) na głos i fortepian do tekstów włoskich op. 4, 11, 24, 27, 29
pieśni na głos, fortepian i skrzypce op. 31
12 kanonów na 3 głosy i fortepian op. 50
Salvum fac regem na chór 4-głosowy op. 9
Messe na głosy solowe i chór op. 18
14 motetów na głosy solowe i chór lub na chór a cappella op. 34, 36, 40, 41, 45, 48, 51, 52
pieśni religijne na głosy solowe i chór lub na chór a cappella op. 33, 35, 42, 44, 53, 54, 56, 57
Salve regina na 4 głosy i organy op. 13
Offertorio na 4 głosy i organy op. 15
Messe na głosy solowe, chór i orkiestrę op. 30
Cantate „Herr! Herr! Wende dich zum Gebet!” na głosy solowe, chór, organy i 4 puzony op. 38
Am Cäcilientage, hymn na 2 chóry, głosy solowe i fortepian op. 39
Drei Kirchenstücke na chór i orkiestrę op. 43
Mathilde, opera, libretto K. Pichler, Kassel 1826 (wyd. fragmenty)
Der Matrose, opera, z L. Spohrem, J. Baldeweinem, E. Grenzebachem, libretto K. Birnbaum, 1838, Kassel 1839