Logotypy UE

Ferrari, Benedetto

Biogram i literatura

Ferrari Benedetto, zwany też Benedetto dal la Tiorba, *ok. 1604 Reggio in Emilia, †22 X 1681 Modena, włoski kompozytor, teorbista i literat. Kształcił się w Rzymie.

W latach 1619–23 był muzykiem (teorban) w Parmie; w 1637 współautorem i współorganizatorem pierwszego w Wenecji (Teatro San Cassiano) wystawienia dramma per musica (L’Andromeda, muzuka F. Manelli). W kolejnych latach pisał i współorganizował do 1644 dalsze przedstawienia na coraz to nowych scenach tego miasta (Teatro San Cassiano, Teatro S.S. Giovanni e Paolo, Teatro S. Moisè) oraz występował w nich z towarzyszeniem instrumentalnym jako teorbista. W sezonach wiosennych 1639 i 1640 jego La maga fulminata i Il pastor reggio zostały przez tych samych weneckich wykonawców wznowione kolejno również w Bolonii. Ok. 1643 Ferrari starał się o zatrudnienie na dworze Władysława IV w Warszawie, jednak bez powodzenia, dedykował też królowi drukowany tekst swego Il prencipe giardiniero.

W 1645 Ferrari został kapelmistrzem dworu w Modenie, a z końcem 1651 muzykiem i współorganizatorem widowisk na dworze austriackim. W 1653 powrócił na dwór do Modeny, gdzie pracował do śmierci z przerwą w 1atach 1662–73. Późniejsze jego utwory (tekst lub muzyka) wystawiano zarówno w Modenie, jak w Bolonii, Parmie i Ferrarze. Dla Modeny i Wiednia napisał też szereg introdukcji baletowych.

Cała muzyka dramatyczna Ferrariego uchodzi za zaginioną. Teksty dramatyczne pisane dla Wenecji nie prezentują jednolitego stylu. Ferrari czerpie w nich z najróżnorodniejszych tradycji: zarówno wczesnych melodrammi dworskich, jak i wzorów scenariuszy commedia dell’arte, dba w nich o efektowne sceniczne sytuacje. Jego oratorium Il Sansone uważane jest za jedną z wybitniejszych pozycji w tym gatunku. Trzy zbiory opublikowanych solowych utworów Ferrariego, w większości pisanych do własnych poezji, ważne są dla rozwoju formy kantaty. Zanika tu silne zróżnicowanie między solowym madrygałem a arią, tak wyraźne w twórczości florentyńczyków. Przeważająca większość utworów Ferrariego ma budowę dwuczęściową o charakterystycznym schemacie: część w metrum parzystym z melodyką o charakterze recytatywu, po której następuje część w metrum trójdzielnym, jeszcze nie aria, ale o melodyce bardzo śpiewnej. Niektóre utwory zatytułowane są „kantata”, jak np. Cantata spirituale (ze zbioru z 1637); jest to utwór czteroczęściowy, w którym każda z części opiera się na durowym opadającym kwartowym basie typu chaconne. Charakterystyczne dla utworów Ferrariego jest bardzo silne pokrewieństwo głosu wokalnego z partią basso continuo na zasadzie częstych imitacji oraz zróżnicowana linia melodyczna basso continuo: od długo leżących nut wartości kilku semibreves, poprzez tzw. basy kroczące, aż do szybkich przebiegów o charakterze wirtuozowskim. Często również pojawiają się kunsztowne konstrukcje ostinatowe.

Literatura: E. Schmitz Geschichte der weltlichen Solokantate, Lipsk 1914, 2. wyd. 1955; F. Vatielli Operisti-librettisti…, „Rivista Musicale Italiana” 43, 1939; A. Szweykowska Dramma per musica w teatrze Wazów 1635–1648, Kraków 1976.

Kompozycje i edycje

Kompozycje

Dramatyczne:

muzyka i teksty:

L’Armida, wyst. Wenecja 1639

Il pastor reggio, wyst. Wenecja 1640

La ninfa avara, wyst. Wenecja 1641

Il prencipe giardiniero, wyst. Wenecja 1644

muzyka:

Gli amori di Alessandro Magno e di Rossane, tekst G. A. Cicognini, wyst. Bolonia 1656

L’Erosilda, tekst (?), wyst. Modena 1658

Le ali d’Amore, tekst (?), wyst. Parma 1660

La gara degli elementi, tekst (?), wyst. Ferrara 1666

teksty:

L’Andromeda, muzyka F. Manelli, wyst. Wenecja 1637

La maga fulminata, muzyka F. Manelli, wyst. Wenecja 1638

L’inganno d’Amore, muzyka A. Bertali, wyst. Ratyzbona 1653, wersja dla dworu parmeńskiego pt. Licasta, muzyka F. Manelli, wyst. Parma 1664.

Teksty drammi pisanych dla Wenecji publikowano w roku wystawienia, następnie zostały wydane łącznie jako Poesie drammatiche (Mediolan 1644)

tom Poesie (wyd. Piacenza 1651) zawiera szereg introdukcji baletowych Ferrariego

Musiche varie a voce sola…, ks. 2, wyd. Wenecja 1637

Musiche e poesie varie a voce sola…, ks. 3, wyd. Wenecja 1641

Il Sansone, oratorium, rkp. biblioteka w Modenie

Edycje

Premo il giogo oraz Voglio di vita uscir, w: Kantatenfrühling t. 1, wyd. H. Riemann, Lipsk b. r.

Il pastor regio, tekst w: Drammi per musica dal Rinuccini allo Zeno, wyd. A. Della Corte, Turyn 1958