Encyklopedia Muzyczna PWM jest jednym z kluczowych projektów wydawniczych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i równocześnie najważniejszym polskim źródłem wiedzy o muzyce. Teraz jest dostępna również online, bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników.
Historia
Encyklopedia Muzyczna PWM. Część biograficzna jest największym i najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem naukowo-badawczym polskiego środowiska muzycznego w dziejach naszego kraju. Grupa ponad 1000 autorów – muzykologów, teoretyków muzyki, badaczy literatury, historyków sztuki, filozofów – przez 4 dekady intensywnie pracowała nad monumentalną serią leksykograficzną obejmującą ponad 10 000 haseł ujętych w 12 tomów, 2 suplementy i 5 tomów specjalnych (razem ok. 6000 stron). Prace rozpoczęte w latach 70. XX w. – przez ówczesnego dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego prof. Mieczysława Tomaszewskiego i redaktor naczelną Encyklopedii dr Elżbietę Dziębowską – w swojej koncepcji i rozmachu stanowiły fenomen w światowej leksykografii muzycznej, stając się wzorem dla innych tego typu wydawnictw na wszystkich kontynentach. Polscy badacze nie tylko bowiem przygotowali obszerne hasła biograficzne kompozytorów, ale także uwzględnili szeroki kontekst powstania dzieł muzycznych, włączając do Encyklopedii hasła przedstawicieli innych sztuk i dziedzin humanistyki. Encyklopedia Muzyczna PWM do dziś stanowi niekwestionowane źródło wiedzy dla kolejnych pokoleń osób zawodowo i amatorsko zainteresowanych muzyką.
Redaktorzy naukowi
Realizacja tak pojemnego objętościowo i merytorycznie przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez udziału redaktorów naukowych, czyli specjalistów, którzy opiekowali się poszczególnymi działami Encyklopedii, dokonując wyboru haseł oraz sprawując pieczę nad ich odpowiednim poziomem merytorycznym. Podobnie jak w wydaniu papierowym, tak i w wersji cyfrowej w obecnej edycji projektu nie zabrakło redaktorów naukowych czuwających nad aktualizacją i przygotowaniem tekstów do publikacji. Wśród nich znaleźli się najznamienitsi przedstawiciele swoich specjalności: Wojciech Błażejczyk („akustycy”), Bogdan Chmura („muzycy jazzowi”), Ewa Dahlig-Turek („etnografowie”), Magdalena Dziadek („wykonawcy XIX i XX w.”), Aleksandra Dziurosz („tancerze”), Patryk Frankowski („budowniczowie instrumentów”), Paweł Garncarczyk („teoretycy i kompozytorzy V-XV w.”), Maciej Jochymczyk („kompozytorzy i wykonawcy XVIII w.”), Jakub Kubieniec („antyk”), Iwona Lindstedt („kompozytorzy XX w. urodzeni po 1900”), Maciej Negrey („kompozytorzy XIX w.”), Ewa Schreiber („kompozytorzy XX w. urodzeni przed 1900 „), Andrzej Sitarz („wydawcy i organizatorzy”), Marcin Trzęsiok („autorzy tekstów, libreciści”), Ryszard Wieczorek („teoretycy i kompozytorzy XVI w.”), Piotr Wilk („teoretycy, kompozytorzy i wykonawcy XVII w.”), Małgorzata Woźna-Stankiewicz („teoretycy i historycy XVIII-XX w.”), Wojciech Zając („muzycy rozrywkowi”).
Projekt digitalizacji
Na platformie Polskiej Biblioteki Muzycznej do czerwca 2023 roku udostępnimy bezpłatnie zalogowanym użytkownikom 3500 haseł z wydanych drukiem tomów Encyklopedii. Najważniejszym celem projektu jest digitalizacja zasobów w takim kształcie, w jakim zostały one opublikowane w wydaniu papierowym – jednak ze względu na postęp prac badawczych od czasu wydruku poszczególnych tomów, redakcja we współpracy z autorami podjęła się systematycznej aktualizacji haseł wymagających uzupełnienia. Jest to szeroko zakrojona praca, z efektami której można się częściowo zapoznać już teraz; kolejne hasła będą stopniowo aktualizowane na dalszych etapach projektu.
Oddając użytkownikom pierwszą część haseł Encyklopedii Muzycznej PWM, cieszymy się, że możemy zapewnić nieodpłatny dostęp do tych unikatowych zasobów – wystarczy się zalogować do portalu, by korzystać z niego bez ograniczeń. Równocześnie nie ustajemy w wysiłkach, aby udostępnić dalszą część haseł i kolejne aktualizacje, tak by cyfrowa wersja Encyklopedii kontynuowała jej tradycję jako najbardziej aktualnego i rzetelnego polskiego źródła wiedzy o muzyce.
wróć do listy