Grudzień skłania nas do obejrzenia się za siebie i podsumowania minionego roku. Daje okazję, by przyjrzeć się z dystansem swoim – mniej lub bardziej istotnym – osiągnięciom. Zespół Polskiej Biblioteki Muzycznej również poczynił taki bilans.
To tak w wielkim skrócie :) Przyjrzyjmy się jednak szczegółom.
Rok 2024 okazał się dla nas wyjątkowy. Mimo zakończenia projektów digitalizacyjnych i utrzymywania wyłącznie trwałości tych przedsięwzięć, osiągnęliśmy rekordowe wyniki w monitorowanych statystykach.
Odbiorcy
Od stycznia do grudnia 2024 portal Polskiej Biblioteki Muzycznej odwiedziło ponad 80 tysięcy użytkowników z całego świata – w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy odnotowano aktywność zainteresowanych odbiorców ze 117 krajów. Największy ruch obserwowany jest na terenie Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, ale w pierwszej dziesiątce na mapie aktywności użytkowników można wymienić również Hong Kong, Włochy, Wielką Brytanię, Francję, Niderlandy, Hiszpanię i Japonię.
Dla porównania powołamy się na liczbę odbiorców z ubiegłego roku, tj. 28 tysięcy. Jak widać wzrost zainteresowania zasobami udostępnianymi na PBM jest imponujący!
Zaangażowanie
Miernikiem zainteresowania materiałami nutowymi i ikonograficznymi oraz hasłami Encyklopedii Muzycznej online udostępnianymi w Polskiej Bibliotece Muzycznej jest liczba wyświetleń tych dzieł w witrynie. Łączna liczba pobrań i odtworzeń dzieł zawierających informacje sektora publicznego udostępnionych w ramach projektów digitalizacyjnych wyniosła 1 704 502.
W roku poprzednim było to 514 889 konwersji. Potroiliście ten wynik. Dziękujemy!
Zasoby
Jednym z zadań realizowanych w ramach utrzymania trwałości projektów digitalizacyjnych było zasilanie portalu Polskiej Biblioteki Muzycznej kolejnymi treściami oraz cyfrowymi zasobami będącymi wynikiem procesu digitalizacji.
W ramach zadania kontynuowany był między innymi złożony proces digitalizacji haseł Encyklopedii Muzycznej PWM, który wiąże się z merytorycznym opracowaniem zasobu, tj. weryfikacją, uzupełnianiem i aktualizacją haseł, oraz ich publikacją w powiązaniu z pozostałymi treściami dostępnymi w serwisie. Prowadzony był także proces tłumaczenia wybranych haseł encyklopedycznych i udostępniania ich anglojęzycznego przekładu w portalu dla poprawy dostępności informacji wśród użytkowników obcojęzycznych. Z obserwacji klikalności haseł przetłumaczonych na język angielski wynika, że jest to niezwykle istotne zadanie odpowiadające rzeczywistym potrzebom odbiorców z całego świata.
Oprócz biogramów publikowane były także zbiory nutowe i ikonograficzne. W roku 2024 Ikonoteka została zasilona głównie widokami miejskimi, umożliwiając odbiorcom podróże po miastach takich jak Amsterdam, Wilno, Rzym, Neapol, Paryż, Marsylia, Londyn, Nowy Jork, ale też Warszawa, Poznań, Toruń oraz ilustracjami i fotografiami przedstawiającymi instrumenty muzyczne – klawikord, marakasy, skrzypce, kastaniety i wiele, wiele innych. Zbiory nutowe zostały wzbogacone o kolejne partytury utworów autorstwa głównie polskich kompozytorów, m.in. Pawła Łukaszewskiego, Wojciecha Kilara, Agaty Zubel, ale też Niccolò Paganiniego, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta i innych. Nowością na portalu PBM są utwory z serii Biblioteka Orkiestr Dętych.
Życzenia noworoczne
Tyle o tym co było. Czas skupić się na tym, co nas czeka.
Drodzy Użytkownicy, życzymy Wam, by rok 2025 upłynął pod znakiem pomyślności i satysfakcji z osiąganych celów. By każdy dzień przynosił małe przyjemności, które wywołają uśmiech na Waszych twarzach, byście za dwanaście miesięcy, pisząc kolejne podsumowanie, mogli zanotować “To był dobry rok!”.
Sobie natomiast życzymy wytrwałości i zaangażowania we wspólnie realizowane zadania. Rok 2025 szykuje dla nas bowiem nowe wyzwania. Zostańcie z nami – twórzmy razem cyfrowy świat kultury.
wróć do listy