Dziś przypada 100. rocznica urodzin Krystyny Moszumańskiej-Nazar, jednej z najbardziej uznanych polskich kompozytorek 2. połowy XX w. – jej oryginalna twórczość niewątpliwie zapisze się na kartach historii muzyki polskiej co najmniej na kolejne 100 lat. A skoro o zapisywaniu mowa, w dniu urodzin kompozytorki przypomnijmy najważniejsze fakty z jej biografii i twórczości.
Krystyna Moszumańska-Nazar (*5 IX 1924 Lwów, †27 IX 2008 Kraków) ukończyła studia pianistyczne (u Jana Hoffmana) i kompozytorskie (u Stanisława Wiechowicza) w Krakowie w roku 1955. Jeszcze na rok przed uzyskaniem dyplomu otrzymała swoje pierwsze wyróżnienie na konkursie kompozytorskim – w późniejszych latach otrzymała wiele nagród na konkursach polskich i zagranicznych, w tym I nagrodę i złoty medal na Międzynarodowym Konkursie dla Kompozytorek w Buenos Aires (1962). Listę osiągnięć kompozytorki i więcej faktów z jej życia można znaleźć w poświęconym jej, zaktualizowanym haśle Encyklopedii Muzycznej PWM: Moszumańska-Nazar Krystyna.
Muzyka Moszumańskiej-Nazar odznacza się odkrywczym stosowaniem współczesnych środków kompozytorskich i nietypowym instrumentarium. W jej twórczości ważne miejsce zajmuje perkusja, zarówno jako instrument solowy, jak i ważna część składu orkiestrowego, nieraz o pierwszoplanowej roli. Przykładem na wirtuozowskie potraktowanie perkusji jest Koncert na perkusję i orkiestrę symfoniczną, z którego rękopisem można się zapoznać na naszej stronie.
W zbiorach nutowych PBM znajdują się również wydania innych utworów z bardzo zróżnicowanego dorobku kompozytorki – zarówno z wczesnego etapu twórczości (3 miniatury na klarnet i fortepian), jak i z okresu eksperymentalno-sonorystycznego (2 dialogi na zespół instrumentalny), a także charakterystyczne dla Moszumańskiej-Nazar utwory kameralne na nietypowe składy (Bel canto na sopran, czelestę i perkusję).
wróć do listy